انواع فیستول

فیستول یکی از بیماری های مقعد می باشد که بسیار شایع بوده و امکان ایجاد آن درهر فرد و در هر سنی وجود دارد. در این مقاله از دکتر وحید معتمدی ، دارای بورد تخصصی جراحی عمومی ، فلوشیپ فوق تخصصی کلورکتال ، به بررسی انواع فیستول و درمان آن می پردازیم.

 

انواع فیستول - دکتر معتمدی

 

فیستول چیست و چگونه درمان میشود ؟

چنانچه دو بافت یا ارگان جداگانه ی بدن دچار اتصال غیرطبیعی شوند، فیستول ایجاد می شود. ارگان ها و بافت های موجود در بدن برای اینکه بتوانند یک عملکرد طبیعی داشته و آن را حفظ نمایند، نباید هیچگونه اتصالی بین آن ها وجود داشته باشد. در فیستول مقعد بین پوست ناحیه مقعد و دیواره مخاط کانال درونی مقعد یک اتصال غیرطبیعی برقرار است که این اتصال به شکل تونلی باریک از قسمت انتهای راست روده ایجاد شده و به سطح خارجی پوست مقعد منتهی می شود. برای درمان این بیماری می بایست به متخصص بیماری های مقعدی خوب در تهران مراجعه نمایید. او پس از معاینه دقیق شما و انجام بررسی ها و آزمایشات لازم با توجه به اینکه بیماری تان در چه مرحله ای قرار دارد، درمان مورد نظر را تعیین کرده و شروع به انجام آن می نماید.

انواع فیستول مقعدی

انواع فیستول آنال یا مقعدی عبارتند از:

 • فیستول زیر مخاطی :  از انواع ساده فیستول می باشد  و از زیر مخاط به صورت یک کانال سطحی عبور می کند. از علائم آن می توان به التهاب ، سوزش پوست ، درد و مشکلات پوستی اشاره نمود همچنین ممکن است فرد در هنگام دفع مدفوع ترشح و یا خونریزی داشته باشد.
 • فیستول اکسترا اسفنکتریک Extrasphincteric : منشا این نوع فیستول از سمت راست روده شروع می شود و تا پایین ادامه پیدا می کند. از طریق عضله ی لواتور آنی کف لگن ، این کانال به پوست اطراف ناحیه مقعد متصل می شود. این فیستول از خطوط دندانه داری تشکیل شده است که غدد مقعدی در آن قرار می گیرند و اغلب در اثر بیماری های التهابی نظیر آبسه ، کرون و یا آپاندیس ایجاد می شود.
 • فیستول سوپر اسفنکتریک Suprasphincteric : از عضلات اسفنکتر داخلی و خارجی شروع شده و تا قسمت بالایی گسترش پیدا می کند. این کانال از بین عضلات پوبورکتالیس عبور کرده و در فاصله ای حدود 1 اینچی مقعد ، به سطح پوست راه پیدا می کند.
 • فیستول ترانس اسفنکتریک Transphincteric : این نوع فیستول ، از عضلات خارجی و یا داخلی ناحیه پشت مقعد شروع شده و از عضله اسفنکتر خارجی عبور کرده و در 1 اینچی مقعد و یا در فاصله ای بیشتر به سطح پوست راه می یابد. شکل ظاهری فیستول ترانس اسفنکتریک شبیه به U می ماند و به همین علت به آن فیستول نعل اسبی نیز گفته می شود.
 • فیستول اینتر اسفنکتریک Intersphincteric : منشا فیستول اینتر اسفنکتریک از بین عضلات خارجی و داخلی مقعد شروع شده و از عضله اسفنکتر داخلی عبور می کند و در نزدیکترین فاصله از مقعد از پوست خارج می شود. این نوع فیستول بیشترین میزان شیوع را داشته و 70 درصد از موارد مبتلایان را به خود اختصاص می دهد.  تمامی مواردی که بیان شد با دردهای نشیمنگاهی ، سوزش ، التهاب ، خروج ترشح و یا خونریزی در هنگام دفع و غیره همراه هستند.

ویژگی یک متخصص بیماری های مقعدی خوب

 1. اولویت او، سلامت بیمار می باشد.
 2. زمان لازم را برای انجام معاینات و آزمایشات لازم ، برای بیمار صرف می نماید.
 3. در زمینه درمان بیماری انواع فیستول مقعدی ، سوابق موفقیت آمیزی دارد.
 4. خوش برخورد بودن متخصص بیماری های مقعدی از میزان استرس می کاهد، بنابراین خوش برخورد بودن از ویژگی های یک متخصص خوب می باشد.

 نحوه انتخاب بهترین جراح فیستول

 1. تحقیقات جامعی در رابطه با بهترین جراح فیستول مقعدی در تهران انجام داده و برای این منظور در گوگل جستجو کرده یا از آشنایان خود سوال کنید.
 2. یک لیست از اسامی جراحان فیستول مقعدی تهیه نمایید.
 3. در مورد میزان تحصیلات و سوابق آن ها تحقیق نمایید.
 4. با حضور در مطب متخصصین بیماری های مقعدی ، با بیماران قبلی آن ها صحبت کرده و میزان رضایت آن ها را بسنجید.

هزینه درمان انواع فیستول مقعدی

هزینه و قیمت درمان انواع فیستول مقعد با توجه به فاکتورهایی همچون دستمزد متخصص بیماری های مقعدی ، هزینه داروها، روش درمان و غیره بستگی داشته و پس از معاینه دقیق بیمار توسط دکتر وحید معتمدی تعیین می شود.

از دیگر خدمات ارائه شده توسط دکتر وحید معتمدی بهترین متخصص کلورکتال تهران ، می توان به :

 • درمان بواسیر
 • درمان هموروئید
 • درمان آبسه مقعد
 • درمان زگیل مقعد

و درمان بیماری های مربوط به روده اشاره نمود.

ثبت نام
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات
Call Now Button