25 Apr

بیماری های مقعد

بیماری های مقعد

بیماری های مقعد : مقعد یا نشیمنگاه از نواحی حساسی است که کوچکترین بیماری در این ناحیه می تواند دردها و مشکلات فراوانی را به همراه داشته باشد .

در هر نشست و برخاست فشاری بر مقعد وارد می شود که در حالت طبیعی آزاردهنده نیست ولی اگر مقعد دارای بیماری یا مشکل خاصی باشد حتی نشستن و برخاستن برای فرد دشوار خواهد بود .

بیماری های مقعدی دلایل و انواع مختلفی دارند که در ادامه مقاله توضیحات کلی در ارتباط با آن ها ارائه خواهیم کرد.

بیماری های مقعد

انواع بیماری های مقعد

 • فیستول
 • کیست مویی
 • هموروئید یا بواسیر
 • زگیل تناسلی یا مقعدی
 • شقاق یا فیشر
 • جوش مقعدی و غیره .

هر کدام از بیماری های بالا دلایل متفاوتی دارند ولی تمامی بیماری های ذکر شده در اطراف یا داخل مقعد اتفاق می افتند و درد بسیاری را به همراه خواهند داشت .

برخی از بیماری ها مانند فیستول ، ترشحات بدبوئی را به همراه دارند یا بیماری هایی چون زگیل مقعدی با خارش و سوزش همراه هستند .

نمی توان یک دلیل مشترک برای بروز تمامی بیماری های مقعد ذکر کرد اما نشستن طولانی مدت و عفونت مقعد از بارزترین دلایل بروز بیماری های مرتبط به مقعد است .

هموروئید

هموروئید جزء بیماری های رایج مقعدی می باشد که در اثر تورم و تحریک رگ ها در اطراف مقعد ایجاد می شود.

همورئید انواع مختلفی دارد که عبارتند از :

 • همورئید خارجی

همورئید خارجی در واقع برآمدگی نرمی در کناره های دهانه مقعد است که با درد ، سوزش و خونریزی همراه است.

 • همورئید داخلی

هموروئید داخلی درد زیادی نداشته و معمولا هنگام دفع مدفوع با کمی خونریزی همراه است، البته به این نکته توجه کنید که همورئید داخلی دارای چهار نوع است که اغلب افراد به نوع یک توجه نکرده و زمانی که این بیماری پیشرفت می کند به پزشک مراجعه می کنند.

 • هموروئید ترومپوز

این نوع همورئید با درد زیاد ، خارش شدید ، خونریزی و وجود تورم و غده در اطراف مقعد همراه است.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره همورئید به مقاله جامعی که تهیه شده و در وب سایت موجود است مراجعه کنید.

فیستول

در واقع به هر ارتباط غیر طبیعی بین دو ارگان ، دو اندام و حتی دو رگ که باید جدا از هم باشند ، فیستول گفته می شود.

این اتصال لوله ای است و ممکن است در هر جایی از بدن اتفاق بیوفتد اما رایج ترین فیستول ها در گودال کمر متصل به مخرخ است.

از علائم این بیماری می توان به درد ، قرمزی ، تورم اطراف مقعد ، درد مدفوع با در و خونریزی اشاره کرد.

کیست مویی

کیست مویی در واقع نوعی بیماری است که در آن موهای ناحیه انتهای ستون فقرات و به اصطلاح مردم دنبالچه ، به جای آن که از ریشه به سمت بیرون حرکت داشته باشد به سمت داخل رشد می کند و باعث التهاب و یک برآمدگی در پوست می شود.

این عارضه در برخی از مواقع با ترشحات چرکی و درد همراه است.

بیماری های مقعد

انتخاب بهترین متخصص بیماری های مقعد

 • برای انتخاب بهترین متخصص بیماری های مقعدی راه های متفاوتی وجود دارد از جمله پرس و جو از دوستان و آشنایان یا جستجو در گوگل .
 • پس از تهیه لیستی از بهترین متخصصین بیماری مقعد درباره میزان تحصیلات و سوابق کاری آن ها تحقیق کرده و پس از آن برای مشاوره نزد بهترین آن ها بروید.
 • در جلسه مشاوره تمامی مشکلات خود را به پزشک بگویید تا او بتواند پس از معاینه و بررسی آزمایشات بهترین روش درمانی را برای شما انتخاب کند.

تشخیص بیماری های مقعد

بسیاری از افراد به دلیل خجالت ، از مطرح کردن مشکل خود با پزشک امتناع می کنند و زمانی که بیماری به وخیم ترین مرحله خود رسید برای معاینه مراجعه می کنند اما تشخیص دیرهنگام بیماری تنها روند درمان را سخت تر می کند.

زمانی که فرد برای معاینه مراجعه می کند ، بهترین دکتر بیماری های مقعدی در ابتدا از بیمار سوال هایی مرتبط با سوابق دارویی و بیماری می پرسد .

برای تشخیص بیماری های ناحیه مقعد روش های متفاوتی وجود دارد که با توجه به صلاح جراح متخصص از یک یا چند روش برای تشخیص دقیق بیماری استفاده می شود .

در ابتدا جراح متخصص با چشم ناحیه مورد نظر را معاینه می کند سپس با توجه به بیماری که حدس می زند معاینه های دیگری را برای تخشیص دقیق تر انجام می دهد ، مانند :

 1. معاینه انگشتی : جراح متخصص پس از پوشیدن دستکش و آغشته کردن دست به یک ژل ، مقعد را معاینه می کند.
 2. کولونوسکوپی : یک لوله ی کوچک که مجهز به دوربین است ، از راه مقعد وارد روده بزرگ می شود و نتایج آن بر روی مانیتور مشاهده می شود .
 3. آنوسکوپی : توسط لوله ای کوچک چند اینچ آخر راست روده و کانال مقعد بررسی می شود .
 4. سیگموئیدوسکوپی : روشی شبیه کولونوسکوپی است و توسط یک لوله کوچک مجهز به دوربین بخش هایی از روده بزرگ بر روی مانیتور مشاهده می شود .
 5. بیوپسی : نمونه برداری از بافت یا ضایعات و بررسی نمونه ها توسط میکروسکوپ .
 6. سونوگرافی یا MRI : روش غیرتهاجمی تصویر برداری از ساختار و عملکرد کانال مقعد و عضلات اسفنکتر مقعد برای بررسی .
 7. دفکوگرافی : برای بررسی عملکرد روده و عضلات مقعدی از تصویربرداری اشعه ایکس و باریم انما استفاده می شود .

بیماری های مقعد

درمان بیماری های مقعد

بیماری های مقعد اگر در مراحل اولیه تشخیص داده شوند نیازی به جراحی ندارد و با روش های دارویی یا لیزر درمان می شوند .

اما اگر این بیماری ها بیش از حد پیشروی داشته باشند دیگر لیزر و دارو جوابگو نیست و فرد باید تحت جراحی مرتبط با بیماری قرار گیرد .

جراحی های مرتبط با مقعد به طور معمول با درد همراه هستند و نیاز به مراقبت های خاصی دارند بنابراین توصیه می شود در صورتی که نشانه غیر طبیعی در ناحیه مقعد حس کردید یا درد در این ناحیه طولانی مدت شد حتماً به یک جراح متخصص مراجعه کنید.

همچنین بیماری های مرتبط با مقعد اگر بیش از حد پیشروی داشته باشند باعث بروز بیماری سرطان مقعد می شوند که به مراتب درمان سخت تری دارد .

برخی از افرادی که مبتلا به بیماری های مقعد می شوند در مرحله اول روش های خانگی و سنتی را برای درمان بیماری امتحان می کنند.

روش های خانگی ، روش های مطمئنی برای درمان بیماری های مقعد نمی باشند زیرا بیماری های این ناحیه باید به طور تخصصی تشخیص داده شوند و پس از تشخیص ، روش درمان تعیین شود .

به همین دلیل نسبت به بیماری های مرتبط با مقعد بی اعتنا نباشید و برای درمان قطعی حتماً به یک جراح متخصص بیماری های نشیمنگاهی مراجعه کنید و به روش های خانگی اکتفا نکنید .

درباره نویسنده

9 thoughts on “بیماری های مقعد

 1. رضا رحمانى - دسامبر 12, 2018 در 11:00 ب.ظ

  با سلام
  من هنگام شستشو با آب داغ مقعدم سوخت در روى جداره مقعدم يه زخمى بر اثر سوختگى پديد آمد كه دو هفته اى خوب شد البته در هنگام اجابت مزاج درد و كمى خونريزى داشتم و يك بار به دليل بزرگى و سفتى مدفوع بيشتر آسيب ديد بعد بهبودى جاش يه گوشت اضافه يا زائده اى پديد اومده دكتر مراجعه كردم آنتى هموروئيد داد اتفاقى نيفتاد البته گفت به مرور زمان جذب ميشه فقط از روى همين توضيحات من يه نسخه داد و اصلا نگاه به جاى آسيب ديده نكرد الان سه ماهه كه نه بزرگتر شده نه كوچكتر نه خونريزى داره نه درد نه يبوست نه خارش
  لطفا راهنمايي كنيد

  پاسخ
  • درمان بیماری های مقعدی - دسامبر 18, 2018 در 6:11 ق.ظ

   سلام.نیاز به اقدام خاصی نیست ولی در صورتی که باعث ناراحتی فکری شما شده میشه با لیزر برداشت

   پاسخ
 2. سعید - دسامبر 22, 2018 در 1:06 ب.ظ

  سلام وقت بخیر خدا قوت دکتر عرض به خدمتتون که بنده دچار مشکل مقعدی شدم و به متخصص رکتوم مراجعه کردم علائم بنده درد کم و سوزش در کانال مقعد و خارش در کانال مقعد و احساس سوزش اطراف پوست دو طرف لپ های باسن در کنار مقعد دارم یه حالت تَرَک خوردگی حس میکنم دوبار به دکتر مراجعه کردم با معاینه انگشتی گفتن کانال مقعد سالمه برام ام آر آی لگن نوشتن انجام دادم اوردم خدمتشون گفتن نوشته فیستول دارم دوباره معاینه کردن گفتن که من چیزی حس نمیکنم بهتره سونو مقعد بدم رفتم سونو مقعد دادم اونجا چیزی مشخص نشد گفتن مشکل نیست تا الان دوبار مدفوع از مقعد بیرون اومد اطراف کانال وجود داشته که ترشح هم داشته و باعث حالت سوختگی و سوزش در اطراف مقعدم شده، امروز صبح بعد پانزده دقیقه پیاده روی دوباره مدفوع با ترشح از مقعد بیرون زد سوال بنده اینه که چه باید انجام بدم چجوری بفهمم مشکلم چیه ایا کلونوسکوپی چیزی نشون میده اگه انجام بدم چه باید کنم لطفا بنده را راهنمایی بفرمایید

  پاسخ
  • درمان بیماری های مقعدی - دسامبر 23, 2018 در 7:38 ق.ظ

   سلام.توضیحات شما بیشتر مطرح کننده کاهش قدرت اسفنگتر مقعد هست یا فیستولی که خیلی کوچک هست و تشخیص داده نشده

   پاسخ
 3. Amir - دسامبر 29, 2018 در 3:18 ب.ظ

  سلام
  من مشکل معقدی پیدا کردم یک مایع حدودا زرد رنگ چسبناک و یک برجستگی کوچک اندازه یک جوش اطراف معقد ولی فقط همون نقطه میسوزه دل درد و یا درد اطراف معقد نداشتم لطفا راهنمایی کنید

  پاسخ
  • درمان بیماری های مقعدی - ژانویه 11, 2019 در 8:06 ب.ظ

   سلام.شرح حال شما بیشتر مطرح کننده فیستول هست.جهت اطمینان توسط جراح ویزیت شوید

   پاسخ
 4. Amir - دسامبر 29, 2018 در 3:20 ب.ظ

  مطمئن نیستم که اون مایع داخل کانال بود یا خیر

  پاسخ
 5. Amir - ژانویه 7, 2019 در 7:49 ب.ظ

  سلام دکتر گرامی
  ۳۵ سال سن دارم پس از دفع مدفوع متوجه چند قطره خون روشن شدم که پس از آبکشی و خشک کردن دوباره چک کردم اثری از خون بروی باسن نبود
  چه اقدامی باید انجام بدهم

  پاسخ
  • درمان بیماری های مقعدی - ژانویه 11, 2019 در 8:06 ب.ظ

   سلام.خونریزی بدون درد مساوی است با کلونوسکوپی و حتما باید کلونوسکوپی انجام بشه.

   پاسخ

پاسخ

8 − هفت =

Call Now Button
Visit Us On Google Plus