سندروم روده تحریک پذیر

چنانچه انقباض عضلات روده با اختلال مواجه شده و عضلات روده به شدت منقبض شده یا به اندازه کافی منقبض نشوند منجر به بروز بیماری سندروم روده تحریک پذیر یا IBS در افراد خواهد شد و در نتیجه سرعت عبور مواد غذایی از روده را نیز با مشکل روبرو می کند. افراد جهت درمان این بیماری لازم است به متخصصص کلورکتال مراجعه نمایند. دکتر وحید معتمدی ، بهترین متخصصکلورکتال در تهران  با انجام معاینات لازم ، دلیل عارضه را شناسایی کرده و درمان مطلوب را برای فرد بر می گزیند. خوردن غذای حجیم ، استرس و قاعدگی در خانم ها از عواملی هستند که می توانند علائم IBS را تشدید نمایند.

سندروم روده تحریک پذیر - دکتر معتمدی

 

علائم سندروم روده تحریک پذیر

نشانه های این بیماری در افراد مختلف ، متفاوت می باشد ولی شایع ترین علائم IBS عبارتند از:

 • احساس نفخ
 • گرفتگی و درد های شکمی
 • وجود مخاط در مدفوع
 • یبوست و اسهال
 • گازهای روده ای
 • از دیگر علائم این بیماری که نشان از وخامت آن دارد عبارتند از:
 • کاهش وزن
 • خونریزی مقعدی

درد های شکمی که شب ها اتفاق افتاده یا شدت آن ها در هنگام شب بیشتر می شود. این علائم ممکن است در برخی مواقع شدید شده ، کم شود یا به طورکلی ناپدید شود.

درمان سندروم روده تحریک پذیردر تهران

افراد سوالات زیادی همچون :

 1. درمان دارویی سندرم روده تحریک پذیر به چه صورت است؟
 2. درمان گیاهی سندرم روده تحریک پذیر امکان پذیر است؟
 3. راه درمان قطعی سندرم روده تحریک پذیر چیست؟

در رابطه با درمان روده تحريک پذير دارند. باید بگوییم به دلیل اینکه علت دقیق ایجاد و بروز سندروم روده تحريک پذير مشخص نیست ، لذا درمان قطعی برای آن وجود نداشته و بیشتر درمان ها به منظور کاهش علائم بیماری و بهبود وضعیت وی انجام می شوند. در صورت بروز علائم بیماری IBS حتماً به متخصص بیماری های روده مراجعه نمایید. متخصص کلورکتال خوب در تهران پس از معاینه دقیق شما و تشخیص اینکه بیماری شما حاد هست یا خیر ، درمان متناسب با وضعیت تان را شروع می نماید. چنانچه بیماری شما خفیف باشد ، پزشک به شما توصیه می کند با ایجاد تغییراتی در سبک زندگی و رژیم غذایی خود و همینطور کنترل و کاهش استرس ، نشانه ها و علائم این بیماری را کنترل نمایید. به طور مثال بیشتر ورزش کنید ، بیشتر از مایعات استفاده نمایید ، به اندازه کافی بخوابید و از مصرف مواد غذایی همچون گل کلم خام و نوشیدنی های گازدار که موجب تشدید این بیماری می شود ، پرهیز کرده و مواد غذایی حاوی فیبر را بیشتر در رژیم غذایی خود بگنجانید. ولی چنانچه بیماری شما حاد باشد ، دیگر تنها ملاحظات ذکر شده پاسخگو نبوده و پزشک متخصص بیماری های روده از درمان های دارویی سندروم روده تحریک پذیر برای کنترل بیماری استفاده می کند.

هزینه درمان سندروم روده تحریک پذیر

هزینه درمان سندروم روده تحريک پذير به عواملی چون دستمزد پزشک ، هزینه داروها و غیره بستگی دارد.

علل بروز سندروم روده تحریک پذیر

باید گفت دلیل قطعی و مشخص بیماری IBS همچنان نامجهول باقی مانده است ؛ اما فاکتورهایی هستند که می توانند در ابتلا به سندروم روده تحریک پذیر دخیل باشند. انقباض عضلات روده یکی از این عوامل است. در این شرایط ، ماهیچه های روده هنگام هدایت کردن غذا به سمت دستگاه گوارشی منقبض شده و مانند پوششی بر روی دیواره های اندام مذکور قرار می گیرند. اگر عمل انقباض تشدید یابد و مدت زمانی بیش از حالت نرمال ادامه پیدا کند ، باعث تجمع گاز ، نفخ و اسهال می شود. بلعکس این قضیه ، یعنی انقباض ضعیف ، حرکت غذا را کند ساخته و در پی آن عمل دفع به سختی انجام می شود. گاهی اوقات امکان دارد که بیماری IBS پس از عارضه التهاب معده که به سبب عامل باکتریایی یا ویروسی بروز پیدا کرده است ، نمود یابد. از دیگر عللی که می تواند ابتلا به این بیماری را در پی داشته باشد ، مشکلات مربوط به سیستم عصبی است. وجود موارد غیرطبیعی در اعصاب سیستم گوارشی موجب می شوند که در زمان کشیده شدن عضلات ناحیه شکمی به جهت خارج کردن گاز یا دفع مدفوع ، درد بیشتری را متحمل شوید. رد و بدل ضعیف سیگنال های عصبی ، میان مغز و روده باعث واکنش نشان دادن بدن شده و درد ، اسهال یا یبوست را به دنبال دارد.

سندروم روده تحریک پذیر - دکتر وحید معتمدی

به طور طبیعی درون روده عوامل باکتریایی ، قارچی و ویروسی وجود دارند که در سلامتی بدن ایفای نقش می کنند. اگر تغییراتی در این میکروب ها بوجود آید ، ممکن است منجر به سندرم روده تحریک پذیر شوند. جدا از موارد مذکور ، سبک زندگی نیز می تواند در دچار شدن به این بیماری نیز تاثیرگذار باشد. افرادی که از سنین کم در معرض حوادث تنش زا قرار گرفته و همواره استرس و اضطراب را تجربه می کنند ، به میزان زیادی در معرض این نوع سندروم قرار دارند. بعضی از افراد با مصرف برخی غذاها همچون گندم ، لبنیات ، میوه های مرکباتی ، حبوبات ، کلم و نوشیدنی های گاز دار علائم ناشی از IBS را تحریک می سازند.

تشخیص بیماری سندروم روده تحریک پذیر

تست و آزمایش مشخص و دقیقی برای شناسایی عارضه نامبرده وجود ندارد. در همین راستا در وهله اول پزشک به بررسی سوابق بیماری فرد و انجام یک سری معاینات بالینی می پردازد تا به وجود عوامل زمینه ای که ممکن است باعث بروز چنین مشکلی شده اند پی ببرد. پس از آن که بیماری های زمینه ای تشخیص داده شدند به ارزیابی جوانب مختلفی که احتمال دارد به تشخیص IBS منتهی شوند می پردازد.

معیارهای تشخیصی رم (Rome criteria) : طی این معیارهای تشخیصی ، پزشک درد نواحی شکمی را که به مدت طولانی فرد را درگیر ساخته است ، ارزیابی می کند. این درد ممکن است از دو عامل ناشی شود :

 1. تغییر در دفع مدفوع و تخلیه شکم
 2. تغییر در انسجام مدفوع

نوع سندروم روده تحریک پذیر : برای اتخاذ روند درمانی مناسب ، لازم است پزشک نوع عارضه را مشخص نماید. IBS بر اساس علائم نمود یافته به سه گروه تقسیم بندی می شود:

 • یبوست غالب
 • اسهال غالب
 • ترکیبی از هر دو مورد فوق

سندروم روده تحریک پذیر بیماری آزار دهنده ای به نظر می رسد و در موارد بسیاری می تواند تمرکز و آرامش فرد را برهم زند. در این راستا بهتر است حتما برای درمان به دکتر معتمدی ، متخصص کلورکتال تهران مراجعه نمایید.

ثبت نام
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات