درمان سرطان روده + دکتر معتمدی

رشد سلول های سرطانی در رکتوم یا روده بزرگ باعث بروز بیماری سرطان روده می شود ، هر بیماری می تواند خوش خیم یا بدخیم باشد و نشانه هایی خاموش یا آشکار داشته باشد. در این مقاله از دکتر وحید معتمدی ، بهترین متخصص کلورکتال در تهران قصد داریم در رابطه با روش های درمان سرطان روده صحبت کنیم اما لازم است پیش از هر چیز با از بارزترین علام این بیماری آشنا شوید :

  • وجود خون در مدفوع
  • کاهش وزن ناگهانی
  • خسته بودن به طور مداوم
  • درد در ناحیه شکم و زیر شکم

 

درمان سرطان روده - دکتر معتمدی

 

سرطان روده در جوانان

دلایل مختلفی برای بروز این نوع سرطان وجود دارد ولی عواملی چون سبک زندگی و افزایش سن از مهم ترین عوامل بروز این بیماری هستند. نمی توان گفت به دلیل اینکه یکی از دلایل این بیماری افزایش سن است ، سرطان روده در جوانان اتفاق نمی افتد. به طور معمول این نوع سرطان در افراد بالای 50 یا 55 سال اتفاق می افتد ولی امروزه به دلیل تغییر روند زندگی ، بروز سرطان کلورکتال در جوانان نیز مشاهده می شود. جوانانی که مصرف زیاد سیگار و دخانیات دارند یا فعالیت ورزشی کافی ندارند ، بیشتر در معرض بروز بیماری سرطان روده بزرگ هستند. به طور دقیق دلیل افزایش بیماران جوانی که مبتلا به سرطان شده اند مشخص نشده است ولی عوامل محیطی و ارثی از بارزترین دلایل هستند به همین دلیل جوانانی که در خانواده فرد مبتلا به این نوع بیماری را داشته اند بهتر است قبل از درمان سرطان روده ، بیشتر به سبک زندگی خود توجه کنند.

 

درمان سرطان روده - دکتر معتمدی

 

درمان بیماری سرطان روده بزرگ

این نو ع از سرطان مراحل مختلفی دارد به همین دلیل درمان بیماری با مرحله بیماری ارتباط مستقیم دارد. بیماری اگر در مراحل اولیه تشخیص داده شود احتمال خوب شدن و از بین بردن کامل آن وجود دارد ولی درمان در مراحل بالاتر سخت تر می شود. برای درمان سرطان کلروکتال روش های مختلفی وجود دارد ولی بهترین روش برای درمان سرطان روده انجام جراحی است.

برای برخی از افراد سوال است که ایا سرطان روده کشنده است ؟

متاسفانه در پاسخ باید اعلام کرد که افرادی که مبتلا به سرطان کلورکتال بدخیم هستند به طور معمول بیش تر از 5 سال زنده نخواهند ماند. به همین دلیل است که توصیه می شود در صورت بروز علائم غیر طبیعی در دفع مدفوع یا درد شدید ناحیه شکم و بروز علائم غیر طبیعی دیگر ، حتماً به بهترین جراح و متخصص بیماری های روده در تهران مراجعه کنید. پیش از آنکه مبتلا به سرطان روده بزرگ شوید و برای درمان سرطان روده اقدام کنید ، بهتر است از بروز آن جلوگیری کنید. در مطالب بالا ذکر کردیم که ارث یکی از دلایل بروز این نوع سرطان است ولی افراد بسیار اندکی به دلیل وراثت دچار این بیماری می شود و بزرگترین عامل بروز این بیماری ، سبک زندگی است. بنابراین با اصلاح سبک زندگی و تغییر در رژیم غذایی می توانید از مبتلا شدن به بیماری سرطان پیشگیری کنید.

روش های تشخیص سرطان روده

غربالگری سرطان روده بزرگ ، علاوه بر تشخیص بیماری ، قادر به پیشگیری از وقوع این بیماری نیز می باشد. کولونوسکوپی ، بارزترین و مهم ترین روش غربالگری سرطان کلورکتال است. در این روش ، لوله بلندی که در سر آن یک دوربین کوچک و یک لامپ تعبیه شده را وارد روده کرده و پزشک متخصص را قادر می سازد که تمام بافت روده را بررسی نماید. در صورتی که پولیپ وجود داشته باشد ، مقداری از آن نمونه برداری می شود و برای بررسی ها و آزمایش های بیشتر به آزمایشگاه ارسال خواهد شد. راه دیگر تشخیص این نوع سرطان ، انجام آزمایش خون و مدفوع که دو روش غیرتهاجمی هستند ، می باشد.

درمان سرطان روده با طب سنتی

تاثیر طب سنتی و برخی گیاهان دارویی را در درمان برخی بیماری ها نمی توان نادیده گرفت ولی مصرف خودسرانه گیاهان دارویی و انجام درمان های خانگی به هیچ وجه به بیماران توصیه نمی شود ، زیرا ممکن است مصرف برخی گیاهان دارویی موجب ایجاد عوارض و تشدید بیماری نیز گردد. بهترین روش برای درمان سرطان روده در تهران ، مراجعه به فوق تخصص کلورکتال خوب در تهران می باشد. پزشک با معاینه دقیق شما ، بهترین تدابیر را برای درمان بیماری تان در نظر خواهد گرفت.

تعداد جلسات شیمی درمانی سرطان روده

مشخص کردن تعداد جلسات شیمی درمانی بدون انجام آزمایشات و معاینه دقیق بیمار وجود نداشته و به عوامل بسیار زیادی بستگی دارد.

 

درمان سرطان روده - دکتر معتمدی

 

درمان سرطان روده با جراحی

از رایج ترین و بهترین روش های درمان سرطان کلورکتال ، عمل جراحی می باشد. این پروسه می تواند شامل برداشتن نواحی تحت تاثیر بیماری ، برداشتن تومور ، برداشتن غدد لنفاوی مجاور و اتصال بخش های سالم روده به یکدیگر باشد. قبل و یا بعد از جراحی ممکن است نیاز به شیمی درمانی و یا رادیوتراپی باشد. از این روش های درمانی سرطان روده برای هدف قرار دادن سلول های سرطانی که احتمال دارد بعد از جراحی باقی بمانند ، استفاده می شود. همچنین این روش ها به کوچک شدن تومورها پیش از انجام جراحی کمک می کنند.

انواع روش های جراحی و درمان سرطان روده

جراحی لاپاراسکوپی : در تکنیک جراحی لاپاراسکوپی چند برش در ناحیه شکم بیمار ایجاد می شود. این برش ها کوچک بوده و به همین دلیل ریکاوری و بهبودی افرادی که تحت درمان با این روش قرار می گیرند ، نسبت به افرادی که جراحی استاندارد انجام می دهند ، کوتاه تر می باشد. لازم به ذکر است که عمل لاپاراسکوپی به اندازه جراحی معمولی در برداشتن توده سرطانی و درمان سرطان کلورکتال موثر است.

کولوستومی : در برخی موارد بیمار برای درمان سرطان روده در تهران به انجام کولوستومی نیاز دارد. این روش نوعی جراحی باز و یا استوما بوده که در طی آن روده به سطح شکم متصل می شود تا مسیری برای خروج ضایعات از بدن تعبیه شود. کولوستومی گاهی اوقات موقت بوده و گاه ممکن است بیمار برای همیشه ناچار به زندگی با این روش باشد. کمک گرفتن از شیمی درمانی و پرتو درمانی پیش از انجام عمل و استفاده از تکنیک های جدید جراحی موجب شده است تا بیماران به کولوستومی دائمی نیاز نداشته باشند.

Rifa : در برخی شرایط از جراحی ریه یا کبد برای برداشتن تومورهایی که به این ارگان های پخش شده اند ، استفاده می شود. برای فریز کردن و گرم کردن تومورها از روش های دیگری به نام rfa استفاده می شود. لازم به ذکر است که تمامی تومورهای ریه یا کبد قابل درمان با این روش نیستند.

ثبت نام
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات