رکتوم

رکتوم یا راست روده یکی از مهم ترین اجزای بدن است. این عضو حیاتی ، نقش مهمی در دفع مدفوع دارد. در اصل راست روده قسمت انتهایی روده بزرگ است و زمانی که مدفوع درآن قرار می گیرد ، افراد احساس دفع مدفوع دارند. در ادامه دکتر وحید معتمدی فلوشیپ تخصصی کلورکتال تهران ، اطلاعات جامعی از این عضو بدن ارائه می دهند. از این رو پیشنهاد می دهیم در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

رکتوم - دکتر معتمدی

عوامل زیادی منجر به بروز بیماری های روده می شوند ولی از بارزترین عوارض بیماری های ایجاد شده در این ناحیه می توان به یبوست ، ضعف عضلات مقعد ، فشار هنگام دقع مدفوع و غیره اشاره کنیم. به تاخیر انداختن درمان بیماری های مرتبط با روده و مقعد می تواند بسیار خطرناک باشد زیرا وخیم تر شدن بیماری ، سلامتی انسان را به طور جدی به خطر می اندازد.

جلوگیری از ابتلا به بیماری های روده در رکتوم

بهترین روش جلوگیری از ابتلا به بیماری های روده ، رژیم غذایی سالم ( مصرف سبزیجات ، مصرف مواد حاوی فیبر و از این قبیل موارد ) ، تحرک کافی و غیره می باشد. دکتر وحید معتمدی ، متخصص بیماری های روده ، دارای بورد تخصصی جراحی عمومی بوده و یکی از بهترین ها در این زمینه در تهران می باشند ؛ به منظور کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با ایشان ، می توانید به صفحه اینستاگرام شان مراجعه نمایید.

پرولاپس رکتوم

یکی از بیماری های مرتبط با روده پرولاپس رکتوم یا افتادگی روده راست می باشد و در این عارضه مخاط روده یا کل معده ممکن است از مقعد خارج شود. این بیماری یا کامل است یا ناکامل ، به همین دلیل برای مطلع شدن از نوع افتادگی روده باید به متخصص مراجعه کنید. افتادگی روده بیماری خطرناکی است و بارزترین نشانه آن ، بی اختیاری مدفوع است. دقت داشته باشید که راست روده یک ذخیره موقت مدفوع است و در صورتی که دچار عارضه جدی شود منجربه بی اختیاری مدفوع ، دفع سخت مدفوع و مشکلات دیگر می شود. امکان ابتلا به پرولاپس رکتوم ، در تمامی افراد وجود دارد ؛ اما ابتلا به این بیماری ، در میان افراد مسن که با یبوست درگیر هستند و همچنین زنان بسیار شایع تر می باشد. طبق مطالعات صورت گرفته ، تقریبا 5 درصد از افراد درگیر با این عارضه ، دچار بی اختیاری ادرار می شوند. از دلایل بروز این بیماری ، باید به مواردی همانند ضعف عضلات مقعد ، ایجاد فشار در هنگام یبوست ، ابتلا به عفونت های انگلی ، کم کاری تیروئید مادرزادی ، افزایش سن ، زایمان های مکرر ، ابتلا به بیماری هایی همانند هموروئید یا بواسیر و از این قبیل موارد اشاره کنیم. در افراد درگیر با این عارضه ، اغلب شاهد علائمی همچون نشت مدفوع در حین راه رفتن یا نشستن ، خونریزی این ناحیه ، احساس خارش و درد ، تورم یا خروج توده از مقعد و غیره خواهیم بود.

درمان پرولاپس رکتوم در تهران

تنها درمان قطعی افتادگی کامل راست روده ، انجام جراحی و ثابت کردن روده درون لگن می باشد ؛ در سایر موارد امکان دریافت نتایج مطلوب از دیگر روش های درمانی ، همانند استراحت ، رژیم غذایی سالم شامل مصرف مکمل های فیبری و ملین ها و از این قبیل موارد نیز وجود دارد ؛ انتخاب کدام یک از روش های درمانی ، بر عهده بهترین متخصص بیماری های مقعدی در تهران بوده و ایشان یکی از بهترین روش های درمانی رکتوم در تهران ، را انتخاب می کنند ؛ بنابراین در این باره نگران نباشید.

درمان بیماری های مرتبط با رکتوم

برای اینکه به بیماری های راست روده دچار نشوید باید از غذاهای فیبردار استفاده کنید و تحرک کافی داشته باشید در غیر این صورت امکان بروز به بیماری های راست روده افزایش می یابد. اگر به بیماری های راست روده مبتلا شدید بهتر است آرامش و خونسردی خود را حفظ کنید و در اولین فرصت به بهترین پزشک متخصص کلورکتال در تهران مراجعه کنید تا پس از تشخیص بیماری ، مراحل درمان آغاز شود. در ادامه مقاله رایج ترین سوال در ارتباط با راست روده را پاسخ می دهیم.

آیا تمام مبتلایان به بیماری های راست روده یا رکتوم درمان می شوند ؟

درمان بیماری ارتباط مستقیمی با تشخیص آن دارد. بیماری های راست روده اگر در مراحل اولیه تشخیص داده شوند بسیار راحت تر از مراحل پیشرفته بیماری ، درمان می شوند. بیماری چون سرطان راست روده می تواند تاثیرات بسیار جدی را داشته باشد و جان فرد را به خطر بیندازد ، به همین دلیل توصیه می شود در صورت مشاهده علائم غیر طبیعی به پزشک متخصص مراجعه کنید. بیماری سرطان رکتوم روش های متفاوتی برای درمان دارد که با توجه به تشخیص پزشک متخصص ، بهترین روش انتخاب می شود.

رکتوم - دکتر معتمدی

بیماری در رکتوم موجب چه اختلالاتی می شود ؟

راست روده ممکن است دچار بیماری های زیادی شود. این بیماری ها بسته به شرایط زندگی و ژنتیک در بدن افراد ایجاد می شوند:

 1. سرطان کولون
 2. سرطان کولورکتال
 3. سرطان روده بزرگ
 4. کولیت سودوممبرانوس
 5. هموروئید یا بواسیر
 6. دیورتیکولار
 7. آنژیودیسپلازی
 8. IBD
 9. پیج خوردگی روده
 10. کولیت ایسکمیک
 11. پرولاپس رکتوم

معرفی بخش های مختلف رکتوم

راست روده ازچهار بخش تشکیل شده است ؛ در ادامه هر یک از این سه بخش را شرح می دهیم.

 • غشا مخاطی

غشا مخاطی تشکیل شده از لایه های سلولی هستند که سبب مرطوب ماندن قسمت هایی از بدن می شوند. این غشا ها قسمت هایی را مرطوب نگه می دارند که نباید خشک شوند. لایه های سلولی گفته شده در بسیاری از نواحی بدن نظیر پلک ها ، مجاری تناسلی ، مجاری گوارشی ( دیواره داخلی روده) ، بینی ، مجاری تنفسی قرار دارند. ترشح ماده مخاطی غشا ، به حرکت مدفوع کمک می کند.

 • موسکولاریس پروپریا

موسکولاریس پروپریا ، لایه ماهیچه ای است که در دیواره میانی روده قرار دارد. این لایه از پیکر راست روده محافظ می کند و مدفوع را به سمت بیرون می آورد.

 • مزورکتوم

این بافت از جنس چربی است که دیواره های راست روده را پوشانده است.

 • گره های لنفاوی

گره های لنفاوی با محافظ از بدن ، جزوی از سیستم ایمنی آن محسوب می شوند. این گره ها ورود مواد مضر در بدن را بررسی کرده و بدین ترتیب از بدن محافظت می کنند.

رکتوم - دکتر وحید معتمدی

سرطان رکتوم

یکی از بیماری های راست روده ، سرطان است. از آن جا که این ناحیه از روده نقش بسیار مهمی در پروسه دفع دارد ، در صورت بروز مشکل در آن ف هر چه سریع تر باید درمان شروع شود. درمان سرطان راست روده نیز با درمان روده بزرگ کمی پیچیده تر است. در ادامه درمان این عارضه را شرح می دهیم.

درمان سرطان رکتوم در تهران

بعد از تشخیص بیماری ، میزان رشد و پیشرفت آن بررسی شده و براساس پیشرفت ، مراحل درمان طی می شوند. اگر بیمار برای رفع ین عارضه ، نیازمند جراحی باشد ، قبل از جراحی ، 28 جلسه رادیو تراپی انجام می شود. رادیو تراپی نقش موثری در کوچک کردن تومور دارد. بعد از گذشت 6 تا 12 هفته رادیو تراپی ، عمل جراحی رکتوم در تهران انجام می شود. در مواردی نیز بنا به تشخیص پزش ، از روش لاپاراسکوپی برای درمان این عارضه استفاده می شود.

چه تفاوتی بینی پرولاپس رکتوم با بواسیر وجود دارد ؟

در شرایطی که سیاهرگ های قسمت راست روده به دلیل ایجاد فشار زیاد متورم شوند و به صورت بالشتک هایی متورم در ناحیه مقعد بروز پیدا کنند ، گفته می شود فرد به بواسیر مبتلا شده است. در صورتی که این توده ها بزرگ شوند و توسط عوامل خارجی و یا مدفوع تحریک شوند ، دچار خونریزی شده و درد زیادی را برای بیمار ایجاد می کند. این روند کاملا با بیرون زدگی روده و یا رکتوم متفاوت است ؛ زیرا در شرایطی که قسمتی از دیواره انتهایی روده از دریچه مقعد بیرون می زند ، گفته می شود پروپلاپس رکتوم رخ داده است. این عارضه در افرادی که برای دفع مدفوع بی نهایت زور می زنند و یا افرادی که سابقه ضعف در ناحیه لگن دارند ، بیشتر بروز پیدا می کند. همچنین افرادی که به صورت مداوم افزایش و یا کاهش وزن دارند بیشتر در معرض ابتلا به بیرون زدگی مقعد قرار می گیرند ؛ چرا که بافت های قسمت داخلی بدن آن ها نسبت به سایر افراد ضعیف تر می باشد.

علائم و نشانه های رکتوم چه می باشد ؟

از آنجایی که هموروئید با بیرون زدگی روده مغایرت دارد ، لازم است بیماران با نشانه ها و علائم رکتوم آشنایی داشته باشند که از جمله این علائم به موارد زیر می توان اشاره نمود :

 • در موارد شدید خونریزی از راست روده اتفاق می افتد
 • احساس درد در ناحیه رکتوم
 • احساس توده اضافی در ناحیه خارجی مقعد
 • مشاهده توده قرمز رنگ در ناحیه خارجی مقعد

افتادگی رکتوم تا چه میزان خطرناک است ؟

این عارضه چندان خطرناک نیست ، اما ممکن است برای برخی از افراد ناراحتی های بسیاری را ایجاد نماید و آن ها را به عوارض احتمالی دچار کند. از جمله شایع ترین این عوارض می توان به بی اختیاری مدفوع و مشکلاتی در دفع اشاره نمود.

ثبت نام
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات