زگیل مقعدی

زگیل مقعدی یا تناسلی ، برجستگی های کوچکی در اطراف یا داخل مقعد هستند که شایع ترین دلیل بروز آن ها ویروس HPV است . HPV ، نوعی عفونت ویروسی در ناحیه مقعد است که منجر به ایجاد زخم یا تاول می شود و در نهایت ، زخم یا تاول تبدیل به زگیل تناسلی می شود. زگیل ها ، در ابتدا بسیار کوچک هستند ، ولی سرعت رشد آن ها بسیار بالا است ؛ همچنین ، در مراحل اولیه هیچ گونه دردی ندارند ؛ به همین دلیل فرد مبتلا به این عارضه متوجه بیماری خود نمی شود . درمان زگیل های تناسلی ، بستگی به میزان گسترش آن ها دارد ؛ زیرا این نوع زگیل ها به سرعت تکثیر می شوند ؛ زگیل های مقعدی ، در حالت عادی درد یا ناراحتی ایجاد نمی کنند ؛ ولی اگر بیش از اندازه بزرگ شوند ، می توانند فرد مبتلا را دچار خارش یا خونریزی کنند. برای درمان این بیماری می توانید به دکتر وحید معتمدی ، بهترین متخصص بیماری های مقعدی در تهران مراجعه نمایید.

زگیل مقعدی - دکتر معتمدی

دلایل بروز زگیل مقعدی

همانطور که گفته شد ؛ عامل اصلی بروز زگیل مقعدی ، ویروس HPV یا پاپیلوم انسانی است ؛ پاپیلوم انسانی ، ویروسی است که از راه تماس مستقیم منتقل می شود ؛ داشتن رابطه جنسی با فرد مبتلا ، تنها راه ابتدا به این بیماری نیست و در صورتی که فرد هر گونه تماس با ناحیه مقعدی یا ترشحات مقعد داشته باشد ، مبتلا به این بیماری می شود . این نوع ویروس ، گاهی بدون انجام هیچ گونه درمانی بهبود می یابد ؛ ولی گاهی نیز پس از رابطه جنسی با شریک جنسی ، مبتلا به این ویروس پس از گذشت مدت زمان طولانی ، فرد مبتلا به زگیل تناسلی یا مقعدی می شود. اگر در روابط جنسی محافظت نشده با چندین شریک جنسی شرکت می کنید یا در سنین پایین ، رابطه جنسی دارید ؛ به نسبت افراد دیگر در معرض خطر بیشتری برای مبتلا شده به این عارضه هستید.

زگیل مقعدی

زگیل های مقعدی که در اصطلاح پزشکی کندیلوم ( condyloma ) ، نامیده می شوند ؛ گوشت های اضافه ای هستند که بر روی پوست در اطراف مقعد و گاهی اوقات ، در مجرای مقعد یافت می شوند. زگیل های مقعدی ، در اثر ویروس پاپیلوم به وجود می آیند که معمولا از طریق تماس جنسی انتقال می یابند ؛ ولی الزاما به دلیل داشتن رابطه جنسی ، به وجود نمی آیند. همین نوع زگیل ها ممکن است بر روی آلت تناسلی مرد ، کیسه بیضه ، مهبل یا لب زیرین حشره به وجود بیاید. زمان ، از لحظه قرار گرفتن در معرض ویروس و رشد زگیل ها ، معمولا از یک تا شش ماه به طول می انجامد ولی نمی تواند از این زمان بیشتر باشد. در طول این مدت زمان ، ویروس در بافت می ماند ولی غیر فعال است. انواع مختلفی از ویروس های پاپیلوم وجود دارند ؛ برخی از آن ها ، باعث ایجاد زگیل بر روی دست ها و پاها و برخی دیگر ، باعث ایجاد زگیل های تناسلی و مقعدی می شوند.

انواع زگیل های ناشی از HPV

پاپولیمای انسانی ، انواع بالای 100 گونه دارد و از بین آن ها 40 نوع بیشتر در نواحی تناسلی و مقعد رواج دارند. این زگیل ها در بسیاری از موارد ، علامت خاصی از خود بروز نمی دهند و حتی ممکن است فرد آلوده به ویروس از ابتلای به آن بی اطلاع باشد.

از لحظه ورود این ویروس مرموز به بدن ، تا بروز علائم ممکن است بازه زمانی نامشخصی سپری شود ، چون طول مدت شواهد دال بر این عارضه متفاوت است و بر این اساس نمی توان زمان دقیقی را مشخص کرد. ممکن است از چند روز تا چند ماه طول بکشد تا زگیل ها خودنمایی کنند و به قطعیت بتوان وجود این بیماری را تایید کرد.

اکثر مبتلایان به انواع زگیل های مقعدی و تناسلی ، پس از اطلاع از وجود این بیماری متوجه شده اند که شریک جنسیشان نیز ، به این عارضه دچار بوده و همین علائم را داشته است. بنابراین ، یکی از شایع ترین بیماری های قابل انتقال ، همین بیماری است.

معمولاً از آزمایش های DNA و سایر تست ها برای تشخیص این بیماری استفاده می کنند. در کشورهای توسعه یافته ، غربالگری و درمان اولیه تا حد زیادی احتمال ابتلا به سرطان های پیشرفته دهانه رحم را کاسته است ، ولی در کشورهای کمتر توسعه یافته ، به دلیل کم توجهی و عدم رسیدگی به این بیماری و همچنین بخاطر نبود امکانات ، از جمله شایع ترین علت های مرگ و میر در اثر سرطان است.

تاثیر زگیل تناسلی مقعدی در زنان و باروری

در موارد بسیاری زگیل تناسلی مقعدی با عفونت های بدون علامت ، مثل کلامیدیا در زنان همراه است و این آلودگی می تواند موجب التهاب در رحم و لوله های رحمی شده و جلوی بارداری را بگیرد. به همین منظور ، شناسایی و درمان به موقع عفونت های کلمیدیایی ناشی از این ویروس در ناباروری زنان تاثیرگذار است و برای پیشگیری از نازایی باید به فکر درمان آن بود.

چگونگی درمان زگیل مقعدی

وقتی زگیل ها بر روی قسمت بیرونی تر پوست باشند ، به وسیله انواع داروهای قابل کاربرد در مطب یا خانه ، قابل درمان می باشند. با این وجود ، وقتی زگیل ها به مجرای مقعد پیشرفت پیدا می کنند ، باید با عمل جراحی برداشته شوند. در بیشتر موارد ، یک درمان واحد ، زگیل های مقعدی را درمان نخواهد کرد. پیگیری دقیق ، امری الزامی می باشد ؛ چون ویروس به حضور خود ادامه داده و باعث شکل گیری زگیل مقعدی جدید می شود ؛ حتی بعد از اینکه هیچ زگیلی مشاهد نمی شود ، ویروس ممکن است در بافت باقی بماند. زگیل های کوچکی که دوباره نمایان می شوند به راحتی در مطب ، قابل درمان هستند و تا شش ماه باید پزشک شما را ویزیت کند. ویزیت های پیگیری نیز حتی بعد از اینکه هیچ زگیلی دیده نمی شود ، الزامی می باشد. اگر زگیل ها درمان نشده ، باقی بمانند ، احتمال بروز مشکلات جدی وجود خواهد داشت. در برخی موارد نادر ، ممکن است زگیل ها سرطانی شوند. بنابراین ، دنبال کردن قرار ملاقات های پیگیری تعیین شده توسط پزشک ، حائز اهمیت است. در طول عمل جراحی ، زگیل ها برداشته می شوند و سطح پایه اندکی سوزانده می شود تا آن منطقه از ویروس پاکسازی شود.

زگیل مقعدی - دکتر معتمدی

ویژگی های بهترین متخصص بیماری های مقعدی

اولین و مهم ترین اقدامی که بعد از بروز زگیل مقعدی باید انجام دهید ، انتخاب یک متخصص بیماری های مقعدی خوب در تهران ، است. چنانچه متخصص انتخاب شده توسط شما ، از مهارت و تجربه لازم برخوردار نباشد ؛ ممکن است بیماری تان به طور درست تشخیص داده نشده و درمان مناسبی برای آن اتخاذ نشود. در ادامه به برخی از ویژگی های بهترین متخصص بیماری های مقعدی تهران ، اشاره خواهیم کرد :

 • تخصص و تحصیلات مرتبط در زمینه بیماری های مقعدی دارد.
 • سلامت بیمار برای او در اولویت باشد.
 • وقت لازم جهت معاینه و بررسی وضعیت بیمار زگیل مقعدی را به او اختصاص داده و آزمایشات لازم را برای فرد تجویز می کند.
 • خوش برخورد و صبور است ، خوش برخورد بودن متخصص بیماری های مقعدی ، در کاهش استرس بیمار بسیار موثر می باشد.

نحوه انتخاب یک متخصص بیماری های مقعدی خوب

 • تحقیقات لازم را در رابطه با بهترین متخصصین بیماری های مقعدی انجام دهید ، برای این منظور می توانید از دوستان خود سوال کرده یا در گوگل جستجو کنید.
 • پس از تهیه لیستی از اسامی بهترین متخصصان بیماری های مقعدی ، به مطب شان بروید و با آن ها صحبت کنید.
 • برای اطمینان حاصل کردن از موفقیت آمیز بودن درمان توسط ایشان ، با بیماران قبلی حاضر در مطب صحبت کنید.

تشخیص و درمان زگیل مقعدی

زگیل های مقعدی ، زائده هایی هستند که در اطراف یا داخل ناحیه تناسلی بروز می کنند و می توانند کوچک یا بزرگ باشد ؛ زگیل های کوچک ، هیچ گونه علائمی ندارد ؛ به همین دلیل تشخیص آن ها سخت است ولی زگیل های بزرگ ، با درد و احساس خارش همراه هستند. برای تشخیص زگیل تناسلی ، بهتر است به پزشک متخصص مراجعه کنید ؛ زیرا روش های مختلفی برای تشخیص و درمان زگیل تناسلی وجود دارد. زگیل های تناسلی ؛ اگر در مراحل اولیه تشخیص داده شوند ، با داروهای موضعی درمان می شوند ؛ ولی اگر این زگیل ها پیشرفت کنند ، برای درمان آن ها نیاز به لیزر یا جراحی می باشد.

زگیل مقعدی - دکتر معتمدی

مراقبت های بعد از عمل زگیل مقعدی

 • اندکی خونریزی در پی جراحی مقعدی ، عادی می باشد. برای تمیز نگه داشتن لباس زیر ، می توانید یک دستمال تمیز یا گاز استریل بر روی سوراخ مقعد قرار دهید. اگر شاهد خونریزی فراوان یا طولانی با تکه هایی از لخته خون بودید ، فوراً با مطب پزشک تان تماس بگیرید.
 • پزشک برای شما داروهای مسکن تجویز می کند. دستورالعمل های پزشک را در خصوص مصرف دارو ، با دقت دنبال کنید. برای جلوگیری از بروز دل درد ، داروی مسکنی که برایتان تجویز شده است را به همراه غذا مصرف کنید.
 • دارو ها را دقیقاً همانطور که تجویز شده ، مصرف کنید. هرگز بیشتر از دوز تجویز شده ، مصرف نکنید و تعداد دفعات مصرف آن را تغییر ندهید. اگر احساس می کنید داروها بی اثر هستند ، برای دریافت توصیه پزشک ، با مطب تماس بگیرید. این داروها را به شخص دیگری توصیه نکنید ؛ چون این داروها ممکن است بر روی فردی که این دارو برای وی تجویز نشده است ، تاثیر کاملاً متفاوتی داشته باشد.
 • حالت تهوع و استفراغ از عوارض جانبی رایج ، بخصوص در مراحل اولیه مصرف دارو ، به شمار می آیند. اگر این علائم بعد از مصرف چند دوز از بین نرفت ، به پزشکی که آن دارو را تجویز کرده ، اطلاع دهید. عوارض جانبی شامل سرگیجه ، ضعف ، حالت تهوع ، احساس فشار و استفراغ می باشد. اگر این عوارض جانبی اتفاق افتادند ، بهتر است بعد از مصرف دارو زگیل مقعدی دراز بکشید.
 • اگر پماد موضعی برایتان تجویز شده ، بعد از حمام کردن و مدفوع کردن ، لایه نازکی از پماد را بر روی زخم های مقعدی قرار دهید.
 • از انجام فعالیت های سنگین به مدت 1 تا 2 هفته بعد از انجام عمل جراحی ، خودداری کنید.
 • تا زمانی که خودتان بتوانید به راحتی رانندگی کنید ، از فرد دیگری بخواهید تا شما را برای ویزیت ، به مطب پزشک تان برساند.

ادامه مراقبت های بعد از عمل زگیل مقعدی

 • به مدت 15 تا 20 دقیقه ، حداقل سه بار در روز و بعد از هر بار مدفوع کردن ، در یک وان آب گرم دراز بکشید.
 • اگر در طول مرحله ریکاوری شاهد اندکی خونریزی ، تخلیه یا خارش بودید ، نگران نباشید. این امری عادی می باشد.
 • مراقب باشید ، دچار یبوست نشوید.
 • از استفاده کردن از دستمال توالت خشک خودداری کنید. بعد از مدفوع کردن از یک دستمال کاغذی مرطوب یا پدهای پنبه ای برای خشک کردن خودتان استفاده کنید یا در صورت امکان حمام آب گرم بگیرید.
 • یک رژیم غذایی منظم حاوی مقدار زیادی میوه و سبزیجات تازه داشته باشید. هر روز 6 تا 8 لیوان آب بنوشید.
 • اگر دمای بدنتان بالاتر از 38 درجه سانتی گراد بود ، با مطب پزشک تان تماس بگیرید.
 • مهم ترین چیزی که باید برای تسهیل بهبودی تان انجام دهید این است که سعی کنید مدفوع تان نرم و روان بوده و به هر قیمتی که شده از یبوست جلوگیری کنید. بیشتر احساس درد و بیقراری که افراد بعد از انجام این جراحی تجربه می کنند به مدفوع کردن مربوط می شود.
 • باید به خوردن ادامه بدهید. روزه گرفتن برای جلوگیری از مدفوع کردن ، نتیجه خوبی به همراه نخواهد داشت ؛ چون بعد از چند روز ، فرد دچار یبوست شده که بسیار دردناک بوده و باعث ایجاد ترک می شود.
 •  از خوردن غذاهایی که باعث ایجاد یبوست می شوند ، خودداری کنید. از خوردن غذاهای بسیار داغ و تند خودداری کنید.
 • خبر خوب اینکه همه بعد از این عمل جراحی زگیل مقعدی بهبود می یابند. فقط اندکی زمان لازم است. گاهی اوقات بین 7 تا 14 روز زمان لازم است تا بهبود پیدا کنید. این نشانه خوبی است که شما بر یک مبنای روزانه بهبود پیدا می کنید ولی از اعمال فشار برای بهبود یافتن سریع تر ، خودداری کنید.
 • بعضی افراد به طرز شگفت آوری خوب می شوند و تقریباً هیچ دردی یا بیقراری ندارند. برخی افراد اندکی داروی مسکن استفاده کرده یا اصلا به مصرف این دارو نیاز پیدا نمی کنند. ریکاوری یک تجربه بسیار فردی است و بنظر می رسد در افراد مختلف ، متفاوت باشد.
 • یک قرار ملاقات پیگیری را با پزشک خود هماهنگ کنید. اولین جلسه پیگیری معمولاً سه هفته بعد از عمل جراحی می باشد.

زگیل مقعدی چه ظاهری دارد ؟

زمانی که ویروس اچ پی وی وارد بدن می شود ، می تواند تا ماه ها پنهان بماند. این عارضه پوستی شبیه به تاول کوچکی است که بعد از مدتی به زگیل تبدیل می شود. این زگیل ها در ابتدا کوچک بوده و اگر تحت درمان قرار نگیرند ، بزرگتر شده و پخش می شوند. از طرفی زگیل مقعدی دردناک نبوده و حتی بعد از بروز علائم بسیاری از افراد متوجه آن نمی شوند.

علائم زگیل مقعدی

همه افراد دارای علائم مشهود بیماری نمی باشند ، همانطور که قبلا اشاره شد ، ویروس این بیماری می تواند مدت ها در پوست فرد وجود داشته باشد ، بدون اینکه علائمی مشهودی از خود نشان دهد. طبق تجارب بیماران ، آن دسته از افرادی که این بیماری در آن ها با علائم ظاهری همراه بوده است ، شاهد موارد زیر بوده اند :

 • وجود توده های نر در داخل یا اطراف مقعد به رنگ زرد قهوه ای روشن
 • وجود توده های گوشتی که ممکن است در یک نقطه تجمع پیدا کنند
 • خارش
 • ترشحات مقعدی که دال بر وجود یک عامل عفونی در عضو می باشد.

روش های تشخیص زگیل مقعدی

در اغلب موارد متخصص کلورکتال در صورتی که علائم ظاهری بیماری نمایان باشد ، با انجام ارزیابی های فیزیکی می تواند به وجود بیماری پی ببرد. آنچه در طی این ارزیابی ها رخ می دهد ، در ابتدا بررسی پوست نواحی اطراف مقعد می باشد ، در ادامه ایشان با استفاده از ابزار کوچکی به نام آنوسکوپ ، نواحی داخل مقعد را نیز در پی یافتن نشانه های زگیل مقعدی مورد بررسی قرار می دهد. برای بانوان. ارزیابی لگن برای بانوان ممکن است ضروری باشد. بعد از تشخیص عارضه در صورتی که زگیل ها مشکوک به نظر برسند ، پزشک بیوپسی را تجویز می کند. بیوپسی به معنایی برداشت نمونه ار زائده جهت ازمایش و بررسی دقیق می باشد.

راه های درمان زگیل مقعدی

اینکه پزشک از چه راهی برای درمان زائده ها استفاده کند به علائم موجود زگیل مقعدی ، محل قرارگیری و سایز ان ها بستگی دارد. این روش های می تواند به سادگی اعمال پماد موضعی تا جراحی یا ترکیبی از دو مورد یاد شده باشد. در برخی موارد ، پزشک تنها پروسه درمان خود به خود زگیل ها را مشاهده می کند و خود اقدامی در راستای بهبودی بیماری انجام نمی دهد.

چه کسانی در معرض خطر زگیل تناسلی قرار دارند ؟

بیشتر افرادی که به زگیل تناسلی مبتلا می شوند با این پرسش رو به رو می شوند که از کجا و چگونه به این بیماری مبتلا شده اند؟ خوب است بدانید با شرایط زیر هر فردی در معرض ابتلا به این بیماری قرار می گیرد :

 • افرادی که از وسایل مراقبتی استفاده نمی کنند و رابطه جنسی محافظت نشده دارند.
 • در صورت داشتن رابطه جنسی با افراد مختلف.
 • افرادی که سیستم ایمنی بدن آن ها ضعیف است.
 • افرادی که در سنین پایین رابطه جنسی دارند.
 • افرادی که رابطه نزدیک و جنسی با فرد مبتلا به HPV دارند.

چگونه می توان از زگیل مقعدی جلوگیری کرد ؟

افراد مبتلا به زگیل مقعدی ، علائمی ندارند ، به همین علت افرادی که از نظر جنسی فعال هستند ، نمی توانند به صورت دقیق متوجه شوند این بیماری را از چه کسی گرفته اند. به همین علت بهترین کار ، رعایت مواردی است که از ابتلا به این بیماری جلوگیری می کند. به همین منظور ، تزریق واکسن اچ پی وی گارداسیل به افراد زیر 45 سال توصیه می شود. مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها- CDC توصیه می کند ، این واکسن را در سنین 11 یا 12 سالگی تزریق کنید تا از ورود ویروس به بدن جلوگیری شود. سایر راه های جلوگیری از انتقال اچ پی وی به شرح زیر است :

 • تعداد شرکای جنسی خود را محدود کنید.
 • از رابطه جنسی کنترل نشده پرهیز کنید.
 • از روش های محافظت کننده در روابط جنسی خود استفاده نمایید.
 • در صورت مشکوک بودن به این بیماری ، شریک جنسی خود را در جریان بگذارید.
 • به منظور اطمینان از سلامت جنسی خود ، هرچند وقت یکبار آزمایش دهید.
ثبت نام
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات